adw. Anna Banasiak
519 815 089
adw. Łukasz Jędraszko
794 643 519

Wypis aktu notarialnego ze zlikwidowanej kancelarii

Wstęp

Przejście notariusza na emeryturę lub nawet likwidacja kancelarii notarialnej nie powoduje, że zawarte akty notarialne przepadną. Ustawodawca przewidział taką sytuację i nawet wiele lat po zawarciu aktu notarialnego lub dokonaniu innej czynności notarialnej, można uzyskać jego uwierzytelnioną kopię (wypis). Natomiast nie wydaje już jej notariusz, tylko właściwy Sąd Rejonowy.

Zgodnie z art. 91. ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie Notariusz sporządza akt notarialny, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Jednocześnie dokonanie czynności prawnej w formie aktu notarialnego jest przez ustawodawcę wymagane w sytuacjach, gdy czynność prawna ma doniosłe znaczenie dla samych stron, lub dla obrotu prawnego w ogólności. Jednym z takich przypadków jest przeniesienie własności nieruchomości, gdzie zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny musi zostać zawarte w formie aktu notarialnego.

Procedura zawarcia aktu notarialnego w ogólności kończy się podpisaniem tego aktu przez strony oraz przez notariusza, a następnie notariusz wydaje tzw. wypisy aktu notarialnego – czyli odpowiednio poświadczone przez notariusza kopie aktu notarialnego. Wypis jest traktowany tak samo jak oryginał aktu notarialnego. Sam oryginał aktu notarialnego pozostaje w kancelarii i nie może być nikomu wydawany. Ustawodawca uznał więc, że oryginał aktu notarialnego będzie najbezpieczniejszy jeżeli pozostanie w kancelarii notariusza.

Przekazanie oryginału aktu notarialnego do archiwum sądu

Notariusz nie przechowuje oryginałów aktów notarialnych przez nieograniczony czas – kluczowy jest tutaj art. 90. § 1. Prawa o notariacie zgodnie z którym dokumenty obejmujące dokonane czynności notarialne notariusz przekazuje na przechowanie do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego po upływie 10 lat od ich sporządzenia lub z chwilą zaprzestania prowadzenia działalności kancelarii.

Przepis więc wyróżnia dwie przesłanki, powodujące przekazanie przez notariusza oryginałów aktów notarialnych do archiwum Sądu Rejonowego – jest to upływ 10 letniego terminu od ich sporządzenia, lub też zaprzestanie prowadzenia kancelarii przez notariusza.

Dokumenty są przekazywane do Sądu Rejonowego i w dalszym ciągu można uzyskać ich wypis – należy wtedy ustalić jaki Sąd Rejonowy jest właściwy dla interesującej nas kancelarii notarialnej, następnie należy wystąpić do Wydziału Ksiąg wieczystych tegoż sądu o wydanie wypisu z danego aktu notarialnego wskazując imię i nazwisko notariusza, datę aktu, numer repertorium. Wniosek podlega opłacie. Jeżeli wniosek zostanie uwzględniony, to wtedy sędzia sporządza i podpisuje wypis z danego aktu notarialnego i wydaje go wnioskodawcy.

Żeby otrzymać wypis z aktu notarialnego, zarówno z kancelarii notarialnej jak i przechowywanego w archiwum Sądu Rejonowego, należy spełnić określone wymagania. Wypis z aktu notarialnego ma prawo otrzymać strona tego aktu, osoba dla której w samej treści aktu zastrzeżono prawo otrzymania wypisu, a także następcy prawni strony oraz osoby, dla której zastrzeżono prawo otrzymania wypisu. Dlatego też, gdy o wypis wnioskuje np. spadkobierca strony aktu, do wniosku należy dołączyć dokumenty, z których będzie wynikać następstwo prawne.

Uzyskanie wypisu z aktu notarialnego przez osoby niewymienione w akcie

Przepisy pozwalają także na uzyskanie wypisu z aktu notarialnego przez inne osoby, natomiast w takim przypadku sytuacja jest bardziej skomplikowana. Zgody na otrzymanie wypisu mogą udzielić strony aktu, natomiast jeżeli osoba zainteresowana uzyskaniem wypisu z aktu nie posiada zgody stron, to wtedy należy wystąpić z wnioskiem do Sądu Okręgowego, w którego okręgu znajduje się kancelaria notariusza. 

Sąd rozpoznaje sprawę w postępowaniu nieprocesowym i wydaje postanowienie. Przed wydaniem postanowienia sąd wzywa strony aktu i jeżeli stawią się one na wezwanie, to wtedy są wysłuchane. Oczywiście wniosek taki należy wystarczająco uzasadnić.

***